Bagaż II - Zdarzenia Ludowe

BAGAŻ II – zdarzenia ludowe, to tytuł mojej drugiej płyty z muzyką, jaką chciałem nagrać od zawsze, a przynajmniej od 7 lat, odkąd zacząłem chować do szuflady pierwsze pomysły. Muzyka ludowa była i jest mi bliska. Może to wszystko przez instrument, który wybrałem- a może bardziej on wybrał mnie… Zaczęło się od dziadka Janusza. Dzięki niemu poznałem mnóstwo ludowych przyśpiewek i melodii. Mając je w pamięci poszedłem do Szkoły Muzycznej w Świdnicy. A tam znów na ludową modłę : od tematów z „Elementarza akordeonisty” przez inspiracje ludowe w kompozycjach mojego nauczyciela i mistrza Juliana Kwiatkowskiego aż do Bogdana Precza, który w dźwiękach swojego akordeonu połączył muzykę tradycyjną, klasyczną i jazz, co jest dla mnie do dziś niewyczerpanym źródłem inspiracji. Po studiach w Akademii Muzycznej we Wrocławiu jeździłem na warsztaty do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, żeby słuchać muzykantów z pobliskich wsi. Przeszukiwałem także tomy Kolberga . Tak minęły lata i w końcu niejasne intuicje zmieniły się w konkretne zamiary. 

Kiedy w połowie XIX wieku akordeon pojawił się na polskiej wsi – w postaci importowanych z Rosji „harmonijek” – pisano, że jest to „zaraza, niezmiernie szkodliwy wpływ mogąca wywierać na muzykę ludową”. Współcześnie trafił nawet do filharmonii, potwierdzając tym swoją autonomię i pełnowartościowość. Trudno sobie wyobrazić polską muzykę ludową bez akordeonu. 

  Mało kto wie, że na chwalebną tradycję polskich budowniczych akordeonów składa się niecodzienny instrument zwany harmonią pedałową w którym miech nie mieści się w korpusie, ale w oddzielnym mechanizmie poruszanym stopami grającego. Dziś rzadko można ją usłyszeć- moja płyta daje ku temu znakomitą okazję. 

Celem tego nagrania jest próba zaczerpnięcia inspiracji z nieskończonego skarbca naszej polskiej, muzycznej tradycji. Na stronach tomów Oskara Kolberga zapisano tysiące wspaniałych tematów, po które sięga się niestety zbyt rzadko. Łatwiej znaleźć w Polsce muzyka, który świetnie zagra tango, flamenco, jazz, sambę, bossa novę niż takiego, który „z ogniem umie rżnąć oberka” .

Nie jest to płyta z muzyką ludową, nie rekonstruuje się na niej tradycyjnych motywów, techniki gry i instrumentarium. Jest to płyta, która bez muzyki ludowej by nie powstała, która z ludowości bierze swój początek, charakter i siłę.

W NAGRANIACH UDZIAŁ WZIĘLI

Natalia Grosiak – śpiew

Maria Siwiec – śpiew

Ewa Galusińska – śpiew

Mateusz Krzyk – śpiew

Katarzyna Zedel – śpiew

Marta Sochal-Matuszyk – skrzypce

Jan Gałach – skrzypce solo

Patrycjusz Gruszecki – (trąbka, flugelhorn)

Witold Broda – skrzypce

Darek Bafeltowski – gitary, banjo

Łukasz Sobolak – perkusja

Kamil Pełka – bas, kontrabas

Łukasz Damrych – fortepian, organy hammonda, elektronika

Maciej Błach- puzon

Barbara Palczak- kontrafagot

Chór Chłopięcy NFM w składzie – Radosław Broda, Mateusz Kępski, Artur Rudnicki, Mateusz Słocki

Małgorzata Podzielny – przygotowanie chóru , sopran solo

Łukasz Matuszyk – akordeon, harmonia pedałowa, elektronika

Jan  Gadula – off

SPIS UTWORÓW

1. Kołomyjka (sanockie-krośnieńskie)

2. Mazurek Adamczyków (radomskie)

3. Owczarek (Kujawy)

4. Oj dyna moja, dyna (kieleckie)

5. Bąk (radomskie)

6. Gdzie to jedziesz Jasiu (radomskie) 

7. Zakrzewko (pomorze)

8. Szarawira (Mazowsze)

9. Przyszła w podwóreczko (Kujawy)

10. Od Puław (lubelskie)  

11. Sichów (kieleckie)

12. O serce, serce (krakowskie) 

PŁYTA POWSTAŁA DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Zrzutka.pl w której wzięło udział 216 darczyńców.

PATRON MEDIALNY​

PARTNERZY​

Miasto Wrocław

Instytut im. Oskara Kolberga

Stowarzyszenie K.O.T